MENU
Výměníky tepla Ostrava

Deskové výměníky pro průmyslové aplikace

Deskové výměníky SWEP a ARES jsou vyráběny ve velkém rozsahu konfigurací, tlaků a materiálů. Proto mají široké uplatnění v řadě průmyslových aplikací.

Tlakové třídy

Pro dosažení různých tlakových tříd desky mohou mít různou tloušťku: nejčastěji 0,4 až 0,6 mm. Většina deskových výměníků SWEP je konstruována na tlaky okolo 45 bar, dostupné je rozmezí 10 až 140 bar. Montované výměníky ARES jsou stavěny obvykle na tlak 10 bar, dostupné jsou i ve verzích 25 bar.

Materiály

Materiál je standardně AISI 316. Pokud v médiích nejsou chloridy či floridy, často lze sáhnout k levnější oceli AISI 304. Pro speciální aplikace (kyseliny, chemikálie, agresivní či abrazivní média) jsou k dispozici desky z titanu nebo SMO 254.

Kompaktní deskové výměníky SWEP jsou pájené a ke spojení se používá měděná pájka. Ta může reagovat s některými médii. Proto pro mnoho modelů lze zvolit niklovou pájku, případně i celonorezové provedení (bez pájky). Celonerezové provedení je také vhodné pro vysoké teploty.

Skládané výměníky ARES místo pájky používají gumové těsnění. Díky tomu je lze rozebrat za účelem čištění, oprav nebo rozšíření. Výběr těsnění závisí na použitých médiích a provozních teplotách. Nejčastěji se instaluje EPDM, NBR dále Viton.

Optimalizace výkonu, návrh výměníku

Někdy zákazníci nahrazují nebo rozšiřují stávající instalace od jiných výrobců. Bývají překvapeni jak vysoké účinnosti naše výměníky dosahují a přitom pořizovací ceny bývají poloviční i nižší. SWEP je světový výrobce a tlakové zkoušky každého vyrobeného výměníku zaručují nejvyšší kvalitu a spolehlivost.

Tvary kanálků výměníků tepla ARES

Pro větší verze výměníků lze volit i kombinace desek H, M, L (high, medium, low theta). Toto označení popisuje uspořádání kanálků mezi deskami. Typ H má nejvyšší účinnost pro přenos tepla, ale větší tlakové ztráty. Kombinací kanálků lze optimalizovat uspořádání ve výměníku a dosáhnout tak požadovaného výkonu a tlakových ztrát. Tvar a počet desek vybírá software od výrobce. Pro nalezení efektivní konfigurace si vyžádejte návrh. Pro orientaci můžete použít náš online výpočet pájeného výměníku nebo rozebíratelného olejového chladiče.

Vývody výměníků

SWEP příruba DN100

Uživatelé pro instalace zpravidla volí vnější závit nebo příruby. Příruby SWEP DN50, DN65 a DN100 nejsou podle standardu DIN/ISO a proto k nim SWEP dodává i protipříruby. Výrobce SWEP je flexibilní a výměníky jsou dostupné s mnoha druhy vývodů: např. vnitřní závit, pájecí či svařovací vývody, victaulic a další. Rozebíratelné výměníky ARES mají vnitřní nebo vnější závit u menších modelů a příruby DN65 až DN300 pro větší výměníky.

Průmyslové aplikace deskových výměníků

Uplatnění výměníků v průmyslu je velmi široké, např.

  • chlazení plynů,
  • průmyslové chlazení vody,
  • průmyslové chladiče oleje (hydraulického, motorového, převodovkového),
  • chlazení chemikálií a agresivních médií (galvanovny),
  • ohřívače pára-voda, pára-vzduch
  • potravinářství, chladicí a mrazicí jednotky,
  • aplikace s CO2,
  • klimatizace, vzduchotechnika a vytápění průmyslových hal a administrativních budov,
  • výměníkové stanice voda-voda, pára-voda a další.
Deskový výměník pro průmyslové aplikace Deskový výměník pro průmyslové aplikace

Cesky CZ 
Nákupní košík